#58. Wszystkie twoje marzenia - Agata Czykierda-Grabowska

Kiedy Kamil poznaje Maję, ta planuje właśnie wrzucenie swojego starego opla do Wisły. Pełna energii i mająca ogromny apetyt na życie dziewczyna od początku fascynuje przystojnego studenta, ale też od razu wyraźnie stawia granicę: Obiecaj mi, że nigdy się we mnie nie zakochasz.
Początkowo Kamil nie widzi w tym nic złego. Dopiero przeprowadził się do Warszawy, zaczął studia. Mogą być kumplami z akademika. Albo przyjaciółmi. Albo friends with benefits…
Ale czy taka relacja jest w ogóle możliwa? Skoro są tylko przyjaciółmi, to dlaczego Kamil ma ochotę rozszarpać każdego faceta, który zbliży się do Mai? I jaka tajemnica nie pozwala Mai na planowanie przyszłości?


„NIE SZUKALI SIĘ, A JEDNAK SIĘ ZNALEŹLI”

Pióro Agaty Czykierdy-Grabowskiej poznałam przy okazji lektury Jak powietrze. Książki, która co prawda nie była debiutem literackim Autorki, ale odbiła się pozytywnym (w większości) echem w blogosferze książkowej, choć dociekliwi doszukali się w niej drobnych zgrzytów. Potem były opowiadania, jakie Autorka systematycznie publikuje na swoim blogu, z pełną premedytacją rozkochując czytelników w świetnie wykreowanych przez siebie bohaterach (nie tylko męskich) i wcale niemniej ciekawych fabułach. Znając więc już trochę styl Pisarki i emocje, jakie przekazuje w swoich kolejnych książkach wiedziałam, że po kolejną powieść sygnowaną jej nazwiskiem sięgnę bez zadawania pytań. Biorę i już, bo wiem, że będzie dobra. I tak też się stało z Wszystkie twoje marzenia

„Można nawet powiedzieć, że byli tacy sami. Tak samo radośni na zewnątrz, jak samotni w środku. Ale gdy byli razem ta radość nie była wynikiem udawania.”

Widać wyraźnie, że Autorka wzięła sobie do serca uwagi recenzentów, a jej warsztat z tekstu na tekst jest coraz lepszy, bardziej doszlifowany. Ale to praktyka, którą można w sobie wypracować. Tworzenia historii prosto z serca takich, które zapadną w pamięć i emocjami poruszą najczulsze struny ludzkiej duszy, nie da się nauczyć. To się ma. I tym razem dostajemy kolejny dowód na to, że Agata Czykierda-Grabowska posiada tę umiejętność. Ja przeczytałam książkę jednym tchem, dosłownie w ciągu kilku godzin i choć podczas lektury targały mną najróżniejsze, niekiedy nawet skrajne emocje, jak chociażby te dotyczące głównej bohaterki, gdy raz chciałam ja trzasnąć na opamiętanie, niczym młodszą siostrę, a za chwilę przytulić, żałowałam tylko jednego: że ta książka tak szybko się skończyła.

„Jestem głodny. Zrób mi babeczki.”

A z czym dane nam jest się zmierzyć tym razem? Z historią, która zaczęła się w dość niespotykany sposób: wyrafinowaną i zaplanowaną z zimną krwią próbą… unicestwienia samochodu! 
Wrzucić do Wisły złośliwe stare auto, które odmówiło współpracy przed samym wjazdem na kampus? Co to za problem!? Dla Mai, niepozornej dziewczyny z oczami pełnymi pasji i głową wypełnioną mnóstwem głupich pomysłów – w życiu chodzi o to, by spełniać marzenia, nieważne, jak bardzo szalone. Niespodziewanie pewnej nocy na jej drodze staje Kamil, nieprzeciętny chłopak szastający zabójczymi uśmiechami, który pomoże jej te marzenia spełnić.
Tak zaczyna się historia Mai i Kamila. Historia romantyczna, pełna subtelnych uszczypliwości, zabawnych dialogów, nieprzeciętnego poczucia humoru i tej charakterystycznej dla pióra Agaty Czykierdy-Grabowskiej magii. Ale Wszystkie twoje marzenia to również opowieść pełna nieporozumień, dramatów z przeszłości, dobrze przemyślanych intryg, ciosów zadawanych z najmniej spodziewanej strony, głęboko zakorzenionych leków i nagłych, choć niezwykle silnych uczuć. Mamy tu cały wachlarz możliwości, zastosowany w dobrze przemyślanych proporcjach i opakowany w plastyczny, klimatyczny i lekki język, który sprawia, że książkę pochłania się niemal na raz. A w tym wszystkim oni. Chłopak, który po nieudanym związku pragnie tylko wolności i beztroski, ale dostaje od życia prezent, na który nie czekał, na który nie liczył, ale którego bardzo potrzebował. I dziewczyna, która pragnęła wyrwać się spod kurateli rodziców i po prostu zacząć żyć, kolekcjonując przeżycia. 

„- Tylko przy tobie nie mam koszmarów.
Gdy Mateusz brał prysznic, ona wciąż w pełnym makijażu i sukience ułożyła się przy Kamilu i objęła go ramieniem. Przez chwilę panowała cisza, którą przerywał jego ciężki oddech i szum wody z łazienki.
- Maja – usłyszała w ciemnościach. - Kocham cię.”


Dwoje studentów, których losy splecie samotność, a dusze połączy wyjątkowa przyjaźń, oparta na pragnieniach silniejszych niż strach. Każde z nich desperacko pragnie zacząć od nowa i każde z nich ma mocne powody, by nie chcieć się wiązać. Ale co zrobić, gdy jasno wytyczone, na początku znajomości granice zaczynają się nagle zacierać, serca zaczynają czuć, a tajemnice będące niczym zadra, nie pozwalają planować przyszłości? 

Wszystkie twoje marzenia to urocza, zabawna, pełna ciepła i poruszająca historia o przyjaźni, sięganiu po marzenia i walce z głęboko zakorzenionym strachem. To opowieść o dwójce młodych ludzi, którzy zagubieni wśród niesprawiedliwych kolei losu, starają się znaleźć swój dom.
Naprawdę polecam wszystkim miłośnikom pióra Agaty Czykierdy-Grabowskiej oraz tym, którzy do tej pory nie mieli jeszcze okazji poznać stworzonych przez nią cudownych historii. Warto!

„O wyprawie do Rzymu i najszczęśliwszych chwilach jej życia świadczył tylko kolorowy łapacz snów, wiszący nad jej łóżkiem. Nie potrafiła go schowa, albo wyrzucić. Był symbolem jej marzeń – tych spełnionych i tych, które wciąż przed nią. Gdyby się go pozbyła, to pozbyłaby się też marzeń, a wtedy nie miałaby po co żyć.”

________________________________________________________
Agata Czykierda-Grabowska, Wszystkie twoje marzenia, stron 384,
Wydawnictwo OMGBooks, 2017


Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza