#85. Fast text - Joanna Wrycza-Bekier

Świat przyspieszył, a tekst musi dotrzymać mu kroku. Czytelnik przesuwa palcem po ekranie, skanuje listę wyników, chwyta w locie strzępki zdań. W kilka sekund decyduje, co warto czytać. Gdy oko czytelnika pędzi po ekranie — liczy się każde słowo. Dlatego współcześnie rozkwitają formy krótkie: esemesy, tweety, memy, wpisy na Facebooku, wezwania do działania.

By zwyciężyć walkę o uwagę czytelnika, musisz nauczyć się pisać krótko, mocno i celnie. Od kogo? Od twórców reklam. Autorów tekstów piosenek. Poetów. Sławnych pisarzy. Mistrzów haiku. Specjalistów od SEO. Joanny Wrycza-Bekier, która dla Ciebie zebrała inspirujące, krótkie teksty i przyjrzała im się z punktu widzenia literaturoznawcy i specjalisty w zakresie internetowego słowa pisanego. Przed Tobą 21 technik i 4 warsztaty, dzięki którym nauczysz się pisać krótkie teksty, tak by szybko przykuć uwagę.*


W świecie zdominowanym przez krótkie formy przekazu, jednozdaniowe treści, memy, hasła i obrazki, niezwykle trudno jest zyskać uwagę czytelnika, a jeszcze trudniej zdobyć jego zaangażowanie na przyszłość. Zmaga się z tym każdy kto codziennie zasiada przed klawiaturą i walczy z niemocą pisarską, nieraz godzinami ślęcząc nad pierwszym zdaniem, które ostatecznie i tak nigdy nie spełnia pierwotnych oczekiwań. Na tę twórczą dolegliwość cierpią wszyscy, dla których słowo pisane to chleb powszedni. Dziennikarze, marketingowcy, copywriterzy, twórcy reklam, pisarze i blogerzy. Dzisiejszy świat mocno przyspieszył. W codziennym biegu ludzie szukają konkretów, skanują, śledzą, skupiają się na treści nie dłużej niż chwilę i przeważnie szybko zapominają. Chcąc trafić do odbiorców, trzeba spróbować wejść w ich skórę, a potem nauczyć się pisać celnie, prosto i krótko, pamiętając przy tym, że dostajemy od czytelnika prezent w postaci jedynie 20 sekund. Tyle musi nam wystarczyć, by zaciekawić, zaangażować i zatrzymać odbiorcę na dłużej.

Doktor nauk humanistycznych i certyfikowany trener biznesu, Joanna Wrycza-Bekier, w jednej ze swoich książek odsłania przed nami tajniki pisania tekstów i podpowiada, jak skutecznie zjednywać sobie ludzi, mając za broń jedynie słowa. W swojej publikacji zebrała inspirujące, krótkie teksty dostępne w sieci, a potem przyjrzała im się z punktu widzenia specjalisty w zakresie webwritingu, czyli pisania do internetu. Dzieli się doświadczeniem i wiedzą zdobytą na długoletniej drodze zawodowej. Argumentuje, podpiera teorie mnóstwem ciekawych i co najważniejsze, czytelnych przykładów, a niekiedy bez wahania wskazuje nam palcem, na co zwracać uwagę.

Książka, którą autorka składa w nasze ręce z pewnością nie jest opasłym tomiszczem. Liczy zaledwie 190 stron, do tego napisanych prostym, zwięzłym i językiem zrozumiałym dla każdego (laika również). Podczas lektury odnosi się wrażenie, jakby autorka rozmawiałam bezpośrednio z nami, cierpliwie wyjaśnia i wszystko tłumaczy, robiąc to jednak w sposób sympatyczny i bez zbędnego wodolejstwa, dzięki czemu całość przyswaja się szybko i naprawdę przyjemnie. Joanna Wrycza-Bekier przedstawia 21 technik i kilka warsztatów wspomagających naukę pisania krótkich, ale treściwych tekstów, które błyskawicznie przykują uwagę. Promuje obrazowe rzeczowniki, dynamiczne czasowniki i inspirujące przymiotniki. Sprytnie wykorzystuje zasadę kontrastu, metaforę i personifikację. Pokazuje jak stosować w swoich tekstach luki poznawcze, w jakiś sposób otwierać pętlę, budować napięcie, a potem konstruować zakończenie w przytupem. W przejrzysty i klarowny sposób omawia techniki zakradania się w emocje czytelniczego targetu, budowania więzi z odbiorcami, wabienia, uwodzenia i zyskiwania zaufania. Poświęca też uwagę kilku bardziej skomplikowanym formom, stosowaniu symetrii w tekście, radzenia sobie ze zjawiskiem "paraliżu pierwszej linijki", a także podpowiada jak świadomie zadawać pytania, by nie zamknąć sobie drogi do dalszej dyskusji, wyjaśnia na czym polega złota zasada dzielenia na trzy i jakie znaczenie ma magiczna dwójka.

Myślę, że każdy piszący na co dzień znajdzie w poradniku cenne rady dla siebie. Możliwe, że nie wykorzysta wszystkich opisanych w książce i być może nie odkryje też niczego nowego, niemniej jednak Fast text to przydatny zbiór najważniejszych zasad i kilku sprawdzonych rad, okraszonych ciekawymi przykładami, które się sprawdzają. Bo przecież tak naprawdę wystarczy tylko kilka słów

"Opowiadaj, o czym tylko się da. Im więcej opowieści będzie w Twoim tekście, tym lepiej."

________________________________________________________
Joanna Wrycza-Bekier, Fast text, stron 190,
Wydawnictwo Helion / OnePress, 2016

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza