Łapacz filmowy #02.

Łapacz znów w akcji. Tak. Od ostatniego i zarazem pierwszego postu z cyklu filmowego na blogu upłynęło dobrych kilka miesięcy, ale najwidoczniej ja i Smooky czekaliśmy na perełki, by je odkryć i móc polecić z czystym sumieniem. Tak, więc przychodzę do Was dzisiaj mając w garści cztery tytuły. Każdy z nich zdobył moje serce z innych powodów, ale z pewnością są to filmy, które warto zobaczyć. 


Ukryte Piękno – Collateral Beauty (2016)

„Postaraj się dostrzec ukryte piękno.”


reżyseria: David Frankel
scenariusz: Allan Loeb
gatunek: dramat
produkcja: USA
premiera: 25 grudnia 2016
obsada: Will Smith, Edward Norton, Kate Winslet, Michael Peña, Helen Mirren, Keira Knightley, Naomie Harris, Jacob Latimore.


Odnoszący sukcesy nowojorski specjalista od reklamy (Will Smith) w obliczu osobistej tragedii, popada w głęboką depresję i całkowicie wycofuje się z życia. Jego przyjaciele opracowują, więc niekonwencjonalny i zaskakujący plan, który ma mu pomóc otrząsnąć się z rozpaczy i stawić czoła rzeczywistości. 
Piękna, bardzo ludzka, poruszająca i pełna emocji historia o tym, co w życiu najistotniejsze – o miłości, czasie i śmierci. Połączona cienkimi nićmi opowieść, o tym, by być człowiekiem, dla drugiego człowieka. Opowieść, która niczym domino prowadzi widzów przez naszpikowaną gniewem, łzami i bólem, drogę zagubionego człowieka, który utracił sens życia, a teraz wbrew własnej woli napotyka na pomocną dłoń, podnoszącą go z klęczek.
Dla mnie majstersztyk fabularny. Świetna gra Willa Smitha. Film, do którego niejednokrotnie wrócę.


Przełęcz ocalonych – Hacksaw Ridge (2016)

„One more...”


reżyseria: Mel Gibson
scenariusz: Robert Schenkkan, Andrew Knight
gatunek: biograficzny, dramat, wojenny
produkcja: Australia, USA
premiera: 4 listopada 2016
obsada: Andrew Garfield, Sam Worthington, Luke Bracey, Teresa Palmer, Vince Vaugh, Hugo Weaving, Rachel Griffiths.


Schyłek II wojny światowej. Armia amerykańska toczy bój z Japończykami, a celem strategicznym staje się wyspa Okinawa. Wśród setek tysięcy młodych rekrutów zaciągających się do wojska znajduje się też Desmond Doss (Andrew Garfield) – zwykły chłopak, który pragnie na coś się przydać, niosąc pomoc żołnierzom na froncie, jako sanitariusz. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Desmond ze względu na swoje przekonania odmawia noszenia broni i zabijania. Oskarżony o tchórzostwo i traktowany z nieufnością przez kompanów, musi przejść ciężką drogą, a w obliczu największego zagrożenia udowadnia, jak bardzo się wobec niego mylono.
Przełęcz ocalonych” to pisana życiem, niezwykła historia bezbronnego bohatera, który udowodnił, że można zwyciężać, nie zabijając. 

Do utraty sił – Southpaw (2015)

„To jest twój czas. Twój los jest w twoich rękach.”


reżyseria: Antoine Fuqua
scenariusz: Kurt Sutter
gatunek: dramat, sportowy
produkcja: USA
premiera: 11 września 2015
obsada: Jake Gyllenhaal, Rachel McAdams, Forest Whitaker, Oona Laurence, 50 Cent, Skylan Brooks, Naomie Harris, Victor Ortiz.  Billy Hope (Jake Gyllenhaal), bokser u szczytu sławy, ciężką pracą osiągnął niemal wszystko. Ma kochającą żonę, cudowną córkę, dom i wielkie osiągnięcia na ringu. Los jednak bywa okrutny. Jedno spotkanie i niewłaściwa decyzja sprawiają, że jednego dnia Billy traci wszystko, co było mu w życiu drogie. Sięga dna, a jedynym sposobem, by się od niego odbić jest zacząć od nowa. W tym najtrudniejszym momencie, Hope odnajduje wsparcie na sali treningowej prowadzonej przez emerytowanego pięściarza i trenera bokserów amatorów (Forest Whitaker). Z jego pomocą Billy stara się stanąć na nogi i podjąć kolejną, tym razem najważniejszą walkę życia.
Do utraty sił” to przejmująca, ale też bardzo autentyczna historia człowieka, który miał w życiu naprawdę wszystko, stracił to niemal w ułamku sekundy, a potem podjął próbę zbudowania wszystkiego od nowa. To opowieść o mężu, któremu odebrano sens życia; o ojcu, który walczy o przebaczenie i o mężczyźnie, który rozpoczyna bój, mający przynieść mu odkupienie i zaufanie, tych na których mu zależy. 

Oparty na schemacie, ale naprawdę świetny film osadzony w brutalnym bokserskim świecie i przekonująca gra Jake Gyllenhaala, który świetnie odzwierciedlił postać i uosobienie złamanego emocjonalnie pięściarza, ukazując jednocześnie skutki wielu lat przebywania w ringu.  

Siedem dusz – Seven Pounds (2008)

„W ciągu siedmiu dni Bóg stworzył świat, a w ciągu siedmiu sekund ja zniszczyłem swój.”

reżyseria: Gabriele Muccino
scenariusz: Grant Nieporte
gatunek: dramat
produkcja: USA
premiera: 13 marca 2009
obsada: Will Smith,Rosario Dawson, Woody Harrelson, Michael Ealy, Barry Pepper, Elpidia Carrillo, Joe Nunez.

Pełna tajemnic, emocjonalna i prowokacyjna opowieść o życiu i śmierci, o miłości i przyjaźni, o stracie, bólu, żalu i wybaczeniu. To historia Bena Thomasa, tajemniczego człowieka podającego się za urzędnika podatkowego, który nękany poczuciem winy, decyduje się drastycznie zmienić życie siedmiu osób, wybierając tych, którym los poskąpił szczęścia. Jego plan jest skrupulatnie przygotowany, a co chyba najważniejsze konsekwentnie przez niego realizowany. Wydawać, by się, więc mogło, że nic nie jest w stanie zmienić jego postanowień. Problem jednak zaczyna się wtedy, gdy w grę wchodzą głębokie uczucia, a zamiast zmieniać czyjś świat, ktoś zmienia jego.
Kolejna opowieść, która wyciska z oczu łzy, ściska za gardło i skłania do refleksji naprawdę mocnym przesłaniem. Rola idealna dla Willa Smitha. 


ZNACIE? OGLĄDALIŚCIE?
PODZIELCIE SIĘ WRAŻENIAMI W KOMENTARZACH ;)

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza